شرکت مدیریت توسعه بنادر و فرودگاههای منطقه آزاد کیش
 
اقداماتی اداره بنادر:
 
۱ـ صدور اجازه حرکت شناور
از زمان شروع بکار این مرکز در اسفند ماه ۱۳۷۶ اجازه حرکت شناورها توسط این مرکز صورت پذیرفته است. طی سال ۱۳۸۸ بیش ۸۱۰۰ اجازه حرکت صادر شده است. نوع شناورهای متردد به جزیره کیش اغلب شامل لندینگ کرافت ، مسافربری ، تدارکاتی ، لنج باری ، کروبوت و ... و عمدتا شامل شناورهای با تناژ زیر ۲۰۰۰ تن میشود.
۲ـ اجرای طرح استانی تجسس و نجات دریایی ( مرکز فرعی تجسس و نجات دریایی کیشMRCC KISH )
از سال ۱۳۸۴ تاکنون پس از تجهیز این مرکز به یک فروند شناور تجسس و نجات ـ SAR ـ حدود ۳۰۰ عملیات تجسس و نجات صورت پذیرفته و بالغ بر ۱۵۰۰ نفر را در شرایط سخت و بحرانی در دریا نجات داده است . جزیره کیش به دلیل اینکه در مسیر تردد شناور های سنتی که اغلب به صورت ساحلی دریانوردی می نمایند ، یکی از   حادثه خیزترین مناطق دریایی آبهای نیلگوان خلیج فارس بوده بالطبع مرکز تجسس و نجات دریایی کیش یکی از فعالترین مراکز امداد و نجات دریایی کشور با بیش از۶۰ عملیات در سال محسوب میگردد. انشاءاله با وجود شناور فوق ضمن خدمات رسانی به شناورها و افراد سانحه دیده در دریا و بالطبع کاهش خسارات جانی و مالی ، شاهد عبور دریانوردان عزیز از اطراف جزیره کیش با امینت خاطر بیشتری باشیم .
( شماره تلفن این مرکز   ۴۴۵۰۸۳۳ ـ ۰۷۶۴ )
۳ـ انجام کنترل و بازرسی شناورها ( P.S.C & F.S.C )
جهت نظارت و تطبیق وضعیت کلیه کشتیهای در حال تردد در آبهای تحت حاکمیت جمهوری اسلامی ایران اعم از کشتیهای تحت پرچم ایران و کشتیهای با پرچم خارجی با مقررات ملی و کنوانسیونهای بین المللی دریایی و جلوگیری از تردد شناورهای فاقد استاندارد بمنظور کاهش حوادث احتمالی و جلوگیری از آلودگی محیط زیست دریایی ، اداره بندر کیش همانند سایر بنادر کشور نسبت به انجام کنترل و بازرسی شناورها متردد اقدام می نماید.
۴ـ  سیستم کنترل ترافیک دریایی  ( VESSEL TARAFFIC SYSTEM )
 سازمان بنادر و دریانوردی بمنظور اعمال حاکمیت جمهوری اسلامی ایران در تنگه هرمز ، خلیج فارس و  آبراهها و کانالهای منتهی به بنادر امام خمینی ( ره ) ، شهید رجایی و بنادر شمال کشور با بهره گیری از سیستم های نوین سخت افزاری و نرم افزاری در زمینه اعمال نظارت و هدایت ایمن و دقیق واحدهای شناوری ، پروژه کنترل ترافیک دریایی  (  VESSEL TRAFFIC SYSTEM ) را در دست اجرا دارد تاکنون چندین سایت از جمله سایت بندر انزلی ، بندر امام، بندر شهید رجایی و ...  راه اندازی شده و با اقدامات صورت گرفته سایت این مرکز  از ابتدای سال ۸۹ بصورت آزمایشی مورد بهره برداری قرار گرفته است .
۵ ـ ثبت شناوران
با توجه به مراجعه اغلب بومیان محترم جزیره کیش جهت تمدید پروانه بهره برداری شناورهایشان به بندرعباس ، طبق برنامه ریزی صورت گرفته در سال ۸۷ در فاز اول بمنظور تمدید پروانه بهره برداری شناورهای متعلق به بومیان جزیره دفتر ثبت شناوران زیر نظر اداره ثبت شناوران بندرعباس  راه اندازی گردید. در فاز دوم پس از تصویب و ابلاغ ضوابط ثبت و اعطای تابعیت شناورها در مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی در اسفندماه سال ۸۸ با هماهنگی بعمل آمده توسط اداره کل بنادر استان هرمزگان و اداره کل امور دریایی پیگیری لازم جهت راه اندازی دفتر ثبت ویژه منطقه آزاد کیش در دست اقدام است.
۶ـ اجرای طرح استانی آمادگی ، مقابله و همکاری در برابر آلودگی نفتی در دریا
جزیره کیش نیز بدلایل مختلف از جمله موقعیت خاص جغرافیایی در خلیح فارس ، تردد بالای شناورها بالاخص شناورهای سوخت رسان و عملیات شرکتهای نفتی ، پایانه ها و سکو های نفتی در اطراف جزیره با تهدید جدی جهت بروز سوانح منجر به آلودگی نفتی مواجه است . طبق طرح استانی آمادگی، مقابله و همکاری در برابر آلودگی نفتی در دریا که به تایید استانداری هرمزگان نیز رسیده ، این مرکز بعنوان یکی از مراکز فرعی در نظر گرفته شده است. اخیرا نیز جهت تجهیز این مرکز به تجهیزات مقابله با آلودگی نفتی هماهنگی های لازم با سازمان منطقه آزاد کیش صورت گرفته است.
۷ ـ وصول حقوق و عوارض

 

حقوق و عوارض و هزینه های بندری مترتب بر کشتی های وارده به اسکله های اختصاصی بندر کیش

 

ردیف

 

عنوان تعرفه
واحد محاسبه
میزان تعرفه
۱
حق ورود به دهانه بندر
هر تن GRT
۶/۰ سنت
۲
حق ورود به بندر
هر تن GRT
۶/۰ سنت
۳
عوارض فانوس دریایی
هر تن GRT
۳ سنت
۴
حق تخلیه و بارگیری در روی اسکله
                               در لنگرگاه
هر تن کالا
۲ سنت
۱ سنت
 
ـ بر کلیه کشتی های مسافربری ، بار و مسافر ایرانی و خارجی ... ضمن اعمال تعرفه های جدید ۹۰ % تخفیف لحاظ گردد.
ـ کلیه شناورهای ایرانی تا ظرفیت غیر خالص ۱۵۰۰ تن از پرداخت ردیفهای ۱ ، ۲ و ۳ معاف میباشند.
۷ ـ مخابرات دریایی
ارائه خدمات مورد نیاز شناورها در خصوص ارتباطات دریایی و اعلام گزارش های دریایی از جمله گزارش ها ی ایمنی دریانوردی و گزارش های هواشناسی ، همچنین پیگیری بمنظور استفاده استاندارد از طیف فرکانس دریایی براساس قوانین ملی و بین المللی توسط شناورها، سکوها و مراکز رادیویی مرتبط جهت صدور تأییدیه بهره برداری از ایستگاههای مخابراتی ثابت و سیار دریایی توسط سازمان بنادر و دریانوردی هماهنگی های لازم توسط این مرکز صورت می پذیرد.
۸ ـ اعطای گواهینامه های دریانوردی
با هماهنگی این مرکز تاکنون ۱۹ دوره آموزش قایقرانی و ملوانی برگزارشده است.
۹ ـ پیگیری جهت صدور مجوز نمایندگی های کشتیرانی ،  تخلیه و بارگیری و ... همچنین  نظارت بر فعالیت آنها
در حال حاضر بیش از سی شرکت دارای مجوز سازمان بنادر در امر نمایندگی کشتیرانی و تخلیه و بارگیری در جزیره کیش فعالیت می نمایند.
۱۰ ـ هماهنگی جهت اخذ مجوز ساخت و نظارت بر فعالیت کارگاههای مجاز ساخت شناور در جزیره
در حال حاضر کارخانه بوت سرویس کیش و کیش رویال ندرلند نسبت به ساخت شناور براساس استانداردهای سازمان بنادر و دریانوردی در جزیره کیش فعالیت دارند.
۱۱ ـعلائم کمک ناوبری و چراغهای دریایی
به منظور هدایت ایمن و دقیق شناورها در دریا ، خصوصا در مبادی ورودی بنادر از علائم متعددی از جمله چراغهای دریایی استفاده میگردد. تهیه ، نصب ، سرویس و نگهداری علائم کمک ناوبری و چراغهای دریایی مذکور در جزیره و آبهای اطراف طبق برنامه با هماهنگی این مرکز صورت میگیرد.
۱۲ ـ عملیات راهنمایی کشتی ها
اخیرا با هماهنگی معاونت دریایی و بندری خدمات راهنمایی کشتی ها جهت برخی از شناورهای ورودی بنا به تشخیص کارشناسان دریایی صورت می پذیرد.
۱۳ ـ جلوگیری از تردد قایقهای مسافری غیراستاندارد مسیر کیش ـ چارک
باتوجه به راه اندازی فاز اول توسعه بندر چارک در اواخر سال ۸۷ و آماده شدن بخشهای از اسکله بندر و امکان پهلوگیری کشتی های کوچک مسافری ، با پیگیری این مرکز و حمایت مسئولین محترم سازمان منطقه آزاد کیش از تردد قایقهای تشتی غیر استاندارد مسیر کیش ـ چارک جلوگیری بعمل آمد.
۱۴ـ راه اندازی مرکز آموزشی ـ رفاهی کیش 
پس از خرید ساختمان های اداری و آموزشی ـ رفاهی کیش در سال ۱۳۸۴ با هماهنگی صورت گرفته نسبت به تجهیز و راه اندازی مرکز آموزشی کیش اقدام گردید.
۱۵ـ راه اندازی ساختمان جدید اداری بندر کیش
در سال ۱۳۸۷ ساختمان جدید اداری این مرکز راه اندازی گردید.
۱۶ ـ برگزاری نمایشگاههای صنایع دریایی و همایش ارگانهای دریایی و چهارمین دوره مسابقات ارگانهای دریایی کشور
تاکنون ۴ مرتبه نمایشگاه بین المللی صنایع دریایی ، سه مرتبه همایش ارگانهای دریایی کشور ، یک مرتبه مانور ملی تجسس و نجات دریایی و یک دوره مسابقات ارگانهایی دریایی کشور ( فوتبال ساحلی و والیبال ساحلی ) با حضور مسئولین عالیرتبه سازمان در جزیره کیش برگزار شده است.
۱۷ـ راه اندازی خط ترانشیپ کانتینری با حضور مدیرعامل سازمان
در سال ۸۸ خط ترانشیپ کانتینری بندرعباس ـ کیش با حضور مدیران عامل سازمان بنادر و سازمان منطقه آزاد کیش راه اندازی گردید.
سایر فعالیت های بندر کیش ( سایت شرکت توسعه و مدیریت بندر و فرودگاه کیش www.kishseaport.ir )
جزیره زیبای کیش با سواحل نیلگون، طبیعت بکر و جذاب و امکانات رفاهی مناسب، همه‌ساله پذیرای گردشگران بسیاری می باشد. بخشی از گردشگران با توجه به علاقه به سفرهای دریایی و با هدف همراه داشتن وسیله نقلیه شخصی، از بندر کیش جهت ورود و خروج به جزیره استفاده می‌کنند. بیشترین تقاضا برای سفرهای دریایی در روزهای پایانی سال و ایام نوروز وجود دارد.
بندر کیش برای پذیرش کشتی‌های کروز آمادگی کامل داشته و تاکنون میزبان کشتی‌های مسافری بزرگ همچون Silver Cloud  در آذرماه سال ۸۵ و Silver whisper در نوروز سالهای ۸۶ و ۸۷ بوده‌است که با ورود آنها بیش ‌از ۱۵۰۰ گردشگر خارجی از جزیره زیبای کیش بازدید نموده‌اند.

به پیشنهاد شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی و مصوبه هیئت وزیران اساسنامه شرکت توسعه مدیریت بنادر و فرودگاه های منطقه آزاد کیش در تاریخ 1393/11/15 تصویب شد و در این خصوص فعالیت شرکت از تاریخ 1395/05/01 آغاز و خالص ارزش دفتری دارائی ها و کارکنان مربوطه نیز از تاریخ فوق الذکر از شرکت سرمایه گذاری و توسعه کیش به این شرکت منتقل گردید.

در حال حاضر شرکت توسعه و مدیریت بنادر و فرودگاه های کیش جزء واحدهای فرعی سازمان منطقه آزاد کیش می باشد و مرکز اصلی شرکت در جزیره کیش، بلوار ایران، میدان خلیج فارس، مجتمع اداری پارس  واقع است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت مدیریت توسعه بنادر و فرودگاههای منطقه آزاد کیش می‌باشد.

لطفا چند لحظه صبر کنید

پیام

پیام

پیام

پیام

Top